ÜRETİM TESİSİ

Tatlının Sanat Hali


Usta Eller baklavacısının serüveni un, sadeyağ, fıstık ve ustanın el emeğinin birleşmesiyle başlar. Baklava hamurunun açılması unlu mamüller içerisinde en çok ustalık gerektiren işlemlerden biridir. Bu yüzdendir ki bir baklava ustasının yetişmesi 8 - 10 yıllık bir süreç gerektirmektedir.

Hamurun açılmasında unun cinsi, hava durumuna göre katılacak su miktarı, nişasta kalitesi ve hamura yediriliş şekli baklava yufkasının son haline gelmesinde başrol oynayan etkenlerden sadece birkaçıdır. İçerisinde kesinlikle katkı maddesi, yapay tatlandırıcı bulunmayan Usta Eller Baklavası, hamurunun hazırlanışından tabakta ikram edilene kadar, tıpkı bir saat gibi her bir faktörün birbiriyle bağlantılı, uyumlu ve seri ilerleyeceği bir süreç gerektirir.

Herhangi bir aşamada yapılacak en ufak bir hata, baklavaya en iyi tadını vermesini engeller. Hz. İbrahim'in de çiftçilik yaptığı Urfa'nın Harran Ovası'nda yetiştirilen sert buğdaydan elde edilen un, baklava için en ideal olan undur. Gaziantep'te sadece Karakoyunlu değirmeninde işlenerek üretilir. Antep'in boz iç fıstığı ve Urfa sadeyağı da Usta Eller baklavalarını özel kılan, dünyanın hayran olduğu bir lezzet haline dönüştüren faktörlerdendir.

Dikkat: Baklava, kadayıf ve diğer tatlı çeşitlerimizde kesinlikle glikoz ve hazır şerbet kullanılmamaktadır. Tamamen doğal şekerle üretilmektedir.